Předává teplo – Jednou z prvních věcí, co vás napadne, je tepelný komfort. Kámen se velice rychle zahřeje slunečními paprsky a následně veškerou absorbovanou tepelnou energii předá svému okolí. A uvažujete-li otopení v podlaze, kámen je v tomto případě optimální řešení podlahové krytiny. A co tomu řeknou vaše bosá chodidla? Něco podobného, co při chůzi po sluncem vyhřátých kamenných chodníčcích v přírodě.
Neklouže – mnoho kamenných materiálů nepodkluzuje, takže je můžete využít jako podlahovou krytinu. V tomto směru se ovšem raději poraďte s odborníky, který druh nerostu a jeho povrchové úpravy se hodí do kuchyní, koupelen, na terasu či do zimní zahrady.
Dlouho vydrží – na otázku „jak dlouho přírodní kámen vydrží na vaší stěně nebo podlaze“ bychom mohli odpovědět velice stručně naznačením doporučení návštěvy nějakého hradu nebo zámku. Tyto objekty tu stojí stovky let a přežily své majitele nebo tvůrce mnohonásobně. Máte ještě nějaké pochybnosti, že vám vzdušná eroze nebo čisticí prostředky rozloží kamennou dlažbu? Pak je nemějte, je to zbytečné.
Zajímavě vypadá – pamatujete se na film „Pelíšky“? Jeho tvůrci tam naznačili zvláštní dobu šedesátých let minulého století, kdy lidé podléhali modernímu trendu plastických hmot a někdy zacházeli až do tak absurdních situací, že z kuchyňských linek a obývacích pokojů mizely porcelánové servisy a byly nahrazovány plastovými talířky, sklenicemi, hrnečky a miskami. Dnes se nad tím jen pousmějeme, ale ještě před pár lety se podobný trend rozmáhal v umělém kameni. Kamenný obklad v interiéru nebyl přírodní, ale šlo o imitaci s epoxidovou pryskyřicí, takže opět podobný model, jako v tom filmu s plastovými sklenicemi. Podstatné ovšem je, že přírodní kámen nenahradíte žádnou syntetickou náhražkou, to prostě nejde a je to také vždy dobře vidět.