Pojďme zpomalit svůj šatník

V dnešní zrychlené době se velmi často objevuje snaha o jisté zpomalení. Lidé se snaží korigovat své pracovní povinnosti a najít si dostatek času i na relaxaci a odpočinek. Trendem je i celkové zpomalení životního stylu, kdy se neženeme za všemožnými zážitky a aktivitami, ale snažíme se si užít přítomný okamžik. A v poslední době se začíná čím dál tím častěji objevovat v módním průmyslu termín „slow fashion“ neboli také pomalá móda. Ta si klade za cíl zaměřovat se na kvalitu a nikoli kvantitu v oblasti oblékání.oblečení na ramínkách.jpg
Módní průmysl vyprodukuje ročně přes 150 miliard kusů oblečení a rostou obavy, že kvůli rostoucímu počtu obyvatel a neustále se měnícím módním trendům bude toto číslo dál neúprosně stoupat. Nad tímto faktem se zamýšlí čím dál tím více lidí a trend udržitelné módy už není ničím neznámým. Mnoho známých celebrit si na sebe vezmou stejné kousky oblečení vícekrát nebo mají šaty vytvořené z recyklovatelných materiálů. Velmi populární se v posledních letech stávají tzv. swapy neboli výměna oblečení. Téměř v každém větším městě se tyto swapovací akce stávají pravidelnými a cílem je výměna věcí, které nenosíte za věci, s nimiž se zase rád rozloučí někdo jiný. žena vybírající oblečení.jpgDalší možností jak minimalizovat oděvní odpad je oblečení uprecyklovat a proto roste poptávka po kurzech šitích. Na internetu je k dohledání spousta videí jak přešít vyřazenou pánskou košili na slušivé dámské šaty nebo jak si z nepotřebných triček ušít stylové pytlíčky na ovoce nebo pečivo.
Průměrně si nový kousek oblečení ponecháme v šatníků okolo tří let. Pak bývá tento kousek oblečení vyřazen buď z důvodu změny aktuálních módních trendů, nebo ztráty kvality, což bývá často případ levných oděvů z velkých obchodních řetězců. Proto bychom měli více věnovat pozornost sestavování svého šatníku a nenechat módní průmysl diktovat nám aktuální módní trendy, neboť on to dělá pouze za účel zisku bez ohledu na bezmezné plýtvání oděvy. Pořizujte si tedy kousky snadno kombinovatelné, nadčasové, dobře padnoucí vaší postavě a investujte do kvalitních materiálů. Určitě se neostýchejte navštívit second handy nebo různé internetové skupiny zaměřené na výměnu nebo prodej použitého oblečení, neboť zde můžete narazit na originální a neokoukané kousky. A v neposlední řadě vám poděkuje nejen vaše peněženka, ale i příroda.