Pěstování citrusů jako pokojových rostlin

Citrusy jsou tropické stálezelené rostliny z čeledi routovitých. Známé a vyhledávané jsou především pro své lahodné plody, jako jsou citróny či pomeranče. Nejvhodnější podmínky pro jejich pěstování se nachází v subtropickém pásmu, avšak to není důvod, proč bychom si nemohli dopřát třeba čerstvý grepfruit i u nás.
 citrony na stromě
Citrusy lze poměrně snadno pěstovat jako pokojové rostliny. V zásadě máme dvě možnosti. Buď si můžeme koupit mladý stromek, nebo si jej můžeme vypěstovat sami ze semínka. Pokud člověk chce hlavně ovoce, je mnohem výhodnější koupit již hotovou rostlinu. Tyto stromky jsou obvykle dva až pět let staré a naroubované, což má několik výhod. Jednak plodí mnohem, mnohem dříve než sazenička vypěstovaná ze semínka, a jednak víte, co přesně za ovoce vám na něj vyroste. Jako bonus obvykle nemá trny.
 
Pokud si však chcete užít radost z vypěstování vlastní rostlinky od úplného začátku, je nutné se obrnit velkou dávkou trpělivosti. Nespornou výhodou je cena – stačí koupit jakýkoliv citrus – mandarinku, pomeranč, citron, a vyndat z něj semínka. Ovoce samotné lze samozřejmě sníst.
 
Semínka vyndána? Výborně. Teď zbývá rozhodnout, co s nimi. Existuje několik metod, jak je naklíčit. Nejjednodušší je samozřejmě dát je do květináče s hlínou a průběžně zalévat. Je však třeba počítat s tím, že velká část nevzejde a že bude trvat několik měsíců, než semínka vyklíčí. Naštěstí existuje i rychlejší řešení s větší šancí na úspěšné vyklíčení.
 pomeranče na stromě
Krokem, který celý proces urychlí, je odstranění vnější tenké slizké slupky. Poté semínka pečlivě zabalte do papírové utěrky (lze použít i papírové kapesníky), kterou následně namočte pod vodou. Poté ji pořádně vyždímejte, aby co nejvíce vody odteklo. Nakonec utěrku se semínky vložte do igelitového sáčku, ze kterého vymačkáte co nejvíce vzduchu a pečlivě uzavřete. Nakonec vaše dílo dejte na teplé, tmavé místo. Průběžně kontrolujte, zda je prostředí v sáčku stále vlhké. Zhruba po dvou týdnech by semínka měla vyklíčit. Tento postup má větší procento vyklíčených semínek, než jejich prosté vložení do hlíny. Poté, co se objeví kořínky a první malé lístečky, je čas přesadit rostlinky do květináčů.
 
Zde je zapotřebí upozornit, že je nutné použít přiměřenou velikost květníku. V příliš velkém květináči si sazeničky nebudou moci brát řádně vodu, a zajdou na uhnití kořínků. Hotovo? Gratuluji, jste na nejlepší cestě vypěstovat si svůj vlastní citrusový stromek. Nyní zbývá jen počkat 10 – 15 let, než začne plodit, a vy se dozvíte, cože vám vlastně vyroste.
 
Citrusy obecně mají rády spíše kyselou půdu, bohatou na živiny. Přes jaro a léto je dobré je občas pohnojit. Mně se osvědčila směs kávové sedliny a rozdrcených vaječných skořápek.
 
Ať už zvolíte jakýkoliv postup, věřte, že není nic lepšího než si utrhnout ovoce z vlastního stromku. Tak ať vám to roste!