Na co se připravit, když jdete na pohovor

Přijímací řízení se mění z roku na rok. Každý zaměstnavatel chce něco jiného a každá firma má svůj postup. Existuje tedy důvod, jak se správně připravit na pohovor? Existují základní pravidla, jako například přijít včas, přijít vhodně oblečený, mít připravený životopis, vědět něco o firmě, ve které žádáte o místo. Ale na co přesně e připravit, jak pohovor probíhá a jaké otázky budou položeny?

Pokud patříte mezi ty, kteří se chystají změnit práci, případně jste absolventi a o práci žádáte poprvé, nejspíš byste měli znát alespoň základní pravidla. A jaká to jsou?

1.       Všechno je jednou poprvé a všechno je nová zkušenost
Ať už si vybíráte pozici mezi nabídkami úřadu práce nebo jednáte na vlastní pěst a sháníte práci na internetu či po známých, vždy si dobře přečtěte, jaké jsou požadavky na vás a jaká je nabídka firmy. Měli byste mít představu, co přesně obnáší vaše pozice. Také byste si měli připravit předem otázky, pokud nějaké máte. Seznamte se s tím, cofirma dělá a čím se zabývá, co je její cíl nebo jaká je její přibližná historie. Seznamte se s kulturou firmy, prohlédněte si fotografie. Nezapomeňte tomu uzpůsobit svůj outfit, ve kterém na pohovor půjdete.

2.       Banální začátek
Určitě vás manažer vyzve, abyste hovořili o sobě. Abyste se představili, abyste mu řekli o svém bývalém zaměstnání, o svém vzdělání, klidně i o sobě. Držte se toho, co jste napsali ve svém životopise.

3.       Jaké otázky nejspíš zazní?
–          Proč žádáte o tuto pozici
–          Jaká je vaše motivace pro práci
–          Jak jste vycházeli se svým bývalým šéfem
–          Jaké jsou vaše silné a slabé stránky
–          Máte očekávání od nové práce
–          Jak se stavíte ke krizové situaci
–          Umíte vést lidi, považujete se za leadera
–          Jaké jsou vaše největší úspěchy nebo neúspěchy
–          Proč jste odešli z minulého zaměstnání
–          Co vás nejvíce baví na současné pozici a co byste na ní změnili
–          Proč by si firma měla vybrat zrovna vás