Je jezdící schodiště bezpečné?

Klasická schodiště KMK Design používá naprostá většina z nás denně. Zvykli jsme si na ně tak, že je již prakticky ani nevnímáme. Způsob, jak je překonat, ať už kterýmkoliv směrem, je častým opakováním uložen v naší svalové paměti. Co se však stane, pokud budeme muset použít jeden z méně obvyklých typů, než na který jsme zvyklí?

 

Jedním z těch, které mnoho lidí nepoužívá každý den, jsou jezdící schody. V naší republice se s nimi denně setkávají prakticky jen ti, kteří bydlí, studují či pracují v Praze. Jinde totiž nejsou ani zdaleka tak rozšířené, i když jejich počet stále stoupá.

 

eskalator1

 

Nejčastěji je známe z metra, a je k tomu důvod. Stačí si jen vzpomenout, jak jsou na některých stanicích dlouhé, a uvědomit si, že byste museli tuto cestu šlapat, ať už nahoru nebo dolů. Někteří z vás to možná museli podstoupit, když byly tyto schody například v opravě, případně ani jedno ze schodišť nefungovalo. Rozhodně to není nic příjemného.

 

Dobrá, je jasné, že jsou užitečné. Otázkou však je, zda jsou také dostatečně bezpečné. Přeci jen, musíte nastoupit na pohyblivou plošinu o omezené ploše, která se navíc v některých případech pohybuje celkem rychle. A na konci z ní zase musíte vystoupit.

 

eskalator2

 

Je jasné, že především lidé s problémy s pohybem s tímto úkolem budou mít problém. Není zkrátka v jejich silách dát obě nohy na schody dostatečně rychle. Proto byl pro tyto osoby zřízen výtah, který mohou použít.

 

Nicméně je zde ještě další riziko. Tím je, že se vám mezi schody dostane tkanička od boty nebo nohavice kalhot. Ani to rozhodně není nic příjemného a vyžaduje to poměrně rychlou reakci, aby se předešlo zranění. Toho však není většina lidí z důvodu překvapení schopná.

 

I přes veškerá tato negativa je však třeba říci, že počet nehod na jezdících schodech není nijak velký, zvláště díky tomu, že jsou dnes přednostně instalovány pomalejší typy. Není se tedy při troše opatrnosti čeho bát.